Іва́нна Омеля́нівна Блажке́вич (9 жовтня 1886, село Денисів, нині Козівського району Тернопільської області — 2 березня 1977) — українська дитяча письменниця.

Народилася 9 жовтня 1886 року в с. Денисові Козівського району. Дівоче прізвище — Бородієвич

У 1914 році її чоловіка, Івана Блажкевича, призначають директором Залуквянської школи; з початком Першої світової війни він мобілізований на фронт, справами школи керувала вона. Налагодила роботу відділку «Сільського господаря», кооперативу «Власна поміч», читальні, рятункового комітету помочі тим, хто повертався з заслання.1 листопада 1918 вона була у Львові, де в числі перших склала присягу на вірність ЗУНР. На її заклик сотня молодих жителів Залукви 2 листопада перебрала владу в Галичі.Закінчила екстерном у 1920 році Львівську учительську семінарію. Тривалий час працювала вчителькою і вихователькою дитячих садків у галицьких селах, вела активну громадську роботу серед жінок і молоді. Один з трагічних епізодів життя: за три дні поховала своїх двох дітей.У 1938 році була важко пацифікована польськими шовіністами — польські жандарми покарали 130 буками, по чому вона стала інвалідом.У вересні 1939 року обиралась депутатом Народних Зборів Західної України. В 1941—1943 роках була директором сільськогосподарської школи в с. Денисові.За радянської влади неодноразово була на «співбесідах» у НКВД.У 1963 році зусиллями Ірини Вільде Іванну Блажкевич прийнято до спілки письменників України.До останніх днів життя вона працювала на літературній ниві: писала мемуари про свої зустрічі з відомими письменниками минулого, нові вірші для дітей. Померла Іванна Блажкевич 2 березня 1976 р. в рідному Денисові.

Про цю жінку ходили легенди і за її життя, і після нього. Вона залишила по собі цікаву літературну спадщину і світлу пам'ять серед галичан, а надто серед односельців-денисівців, з якими, будучи українською патріоткою, жила, творила, займалася громадською діяльністю. Її завжди оточували найкращі представники української інтелігенції, письменники, хоч сама мала родинне коріння серед польської шляхти.

Сім'я

Чоловік — вчитель Іван Блажкевич. Коли мав намір отримати посаду вчителя в Прошовій, шкільний інспектор відповів, зокрема: «…прошу пана, не маю нічого проти, але ви одружуєтеся з Бородієвичівною, а я від неї „нє мам жиця“».Двох доньок — Любу (6 років), Софію (4 роки) — вбили, отруївши за допомогою шоколаду польські шовіністи («якийсь пан») в той час, коли батьки поїхали до Львова. Іванна з горя посивіла.

Публікації

Виступала в різних жанрах дитячої літератури: поезії, драматургії.Вийшли з друку її збірки «Подоляночка», «Прилетів лелека», «Чи є у світі щось світліше», «Прилетіла ластівочка».Іванна Омелянівна Блажкевич — автор спогадів про Івана Франка, Ольгу Кобилянську, Василя Стефаника, Тимофія Бордуляка, О. Вітошинського, Павла Думку, Корнила Устияновича, Олену Кульчицьку.Збирала пісні, афоризми, етнографічні матеріали. Була ініціатором створення Денисівського краєзнавчого музею.

Пам'ять


У Денисові створено музей-садибу Іванни Блажкевич.Восени 1988 року в Денисові споруджено їй пам'ятник роботи скульптора Івана Мулярчука.У 1993 році встановлено літературну премію імені Іванни Блажкевич, яка щороку видається українським літераторам у її рідному селі на день народження письменниці.На її честь названі 16 курінь УПЮ імені Іванни Блажкевич і Тернопільська школа-ліцей № 9.На початку грудня 2014 року на стіні Тернопільської школи-ліцею № 9 відкрили барельєф Іванні Блажкевич (скульптор Іван Сонсядло)

Контакти

Видавництво "Джура"

 вул. Поліська, 5

м. Тернопіль, Україна 46000

+380 (352) 258 880

+380 (352) 256 940

+380 (68) 933 92 50

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Facebook