Під тихий вечір видали нову книжку

pid tih vechir
Сто сорок п
ʾять років тому народився наш земляк Богдан Лепкий, і майже століття тому, 1923 року, у Німеччині було видано його збірку «Повісті і оповідання», до яких увійшов твір «Під тихий вечір».

Ця повість-казка (жанр визначив сам автор) перевидавалась всього кілька разів ─ у 1953 р. (Вінніпег) й у 1997 р. (двотомник за ред. Ф. Погребенника). У 2017 році, коли увесь світ відзначає 145 років від Дня народження Б. Лепкого, твір вийшов окремим виданням («Джура»).

Загострення міжнаціональних стосунків у 90-ті роки ХХ століття в Австро-Угорщині, як і в усій Європі, національні рухи, асиміляція ─ усе це знайшло відображення у тогочасній літературі та мистецтві. Ці події не могли не відобразитись у творчості Богдана Лепкого. Наш земляк шукав шляхи вирішення проблем національних держав та багатоетнічних, а також усіляко прагнув повернення до національних витоків.

Основною ідеєю повісті є «туга за ідеалом морального казкового світу, за любовʾю до ближнього, за вірою в гармонійне співжиття всіх верств українського суспільства і національних груп у їх найгуманніших взаєминах». У центрі повісті, яка прямо стосується реального життя, зображено взаємини українських панів та селян, їхні турботи, побут та традиції, в чому й відображується суть кожного з цих типів людей. У заможній графській родині часто відбуваються зустрічі, раути, де мають місце філософія, творчі задуми. Селянські турботи більш приземлені ─ як заробити на хліб. У більшості випадків так і є, проте автор розвінчує цей стереотип устами головного персонажа: часто селянин є мудрішим від так званого «пана» і має коріння дійсно шляхетське, на відміну від самозванця. Чи не актуально це і зараз?

Головні персонажі повісті ─ графиня та лікар Михайло. Саме вони через увесь твір (усе життя) несуть теплоту людських стосунків та любов, а їхні роздуми про життя актуальні й дотепер.

Назва повісті «Під тихий вечір», з одного погляду, символізує «останній вечір, яким закінчується повість, ─ Різдвяний, тобто "Тихий", "Святий Вечір"», з іншого назву пояснюють ті життєві ситуації, які пережили герої, що «лише під тихий вечір, сповнені набутого життєвого досвіду, пройшовши калиновим мостом до поважного віку, зберігши в душі колишні глибокі й щирі почуття, знаходять спільну мову». Наприкінці вона супроводжується приємними клопотами приготування до Різдва і має щасливе закінчення ─ дійсно, як у казці.

Прочитано 1236 разів Останнє редагування Четвер, 11 січня 2018 13:26

Контакти

Видавництво "Джура"

 вул. Поліська, 5

м. Тернопіль, Україна 46000

+380 (352) 258 880

+380 (352) 256 940

+380 (68) 933 92 50

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Facebook