Читаймо казки, дорогі друзі!

39913528 2173718716242566 6632294794905255936 n
Письменниця Валентина Семеняк, авторка цікавого роману «Об’явник», багатьох гарних прозових видань, важливих своєю художньо-просвітницькою складовою, написала дві книжки для дітей: казку «Бурмотійко і Даринка» та оповідання «Баба Сяба», що вийшли друком в одному з тернопільських видавництв «Джура».

 

    Спочатку поговоримо про казку. В першу чергу, книга-казка В. Семеняк є жанром літературної творчості з установкою на вимисел, тобто, це уявна історія, де живе обов’язково позитивний герой – кумедний добродушний гномик-лісовичок Бурмотійко. Насправді його звати Добросійко, тому що головна справа його життя у цій казці – сіяти добро й допомагати тим, хто найбільше того потребує. Як і годиться, всі предмети у казці мають чарівні здібності: дивовижна червона квітка Добросилка, писана торбинка, що ховає вельми потрібні речі, аби робити добрі справи – оксамитову драбинку, дерев’яну свистульку, срібну пляшечку із цілющими краплинками. А ключі від Сонячної Брами подаровані Бурмотійкові самим Сонцем! «Ці ключі незвичайні, тож їх треба добре пильнувати. Особливо – від лихого Бездонника, який мешкає у драговині, густо вкритій зеленою ряскою… це така зелена потворка, яка не любить світла і всім шкодить». Отже бачимо, всі умови жанру дотримані: негативний персонаж – уособлення зла – також присутній! Та насамкінець добро перемагає зло, як і має бути у справжній казковій історії!

    «Книга читабельна, легка для сприйняття, світла і радісна, у неї входиш, як у теплі весняні води. Для дитини так само природно усміхатися, як для сонця світити, для хмар – пливти небом, а для метелика – махати крильцями. Тому писати для юних читачів треба дотепно, з іскринкою гумору, і В. Семеняк це добре розуміє… її проза вигадливо-весела, освітлена зблисками дотепного гумору та мудра» – написав у літературному денникові незабутній Петро Сорока.

Друга книга за визначенням авторки – оповідання. На звичайному побутовому рівні, на реальній зрозумілій основі письменниця вибудовує смислову пірамідку, де закодовує необхідну інформацію. Завдяки художньо-образній мові, книга привабливо малює навколишній світ і таким чином допомагає дітям збагачувати свій власний. Авторка використовує наявні можливості впливу на дитячу психіку, знайомить з природою, з речами, що оточують маленьку людину в її житті. Особлива довірлива інтонація, котра властива письменницькому голосу Валентини Семеняк, доступність лексики, пізнавальна образність імен персонажів, сприяють «споживанню» прямих і непрямих повчань, без яких неможлива жодна книга для дітей.

    Книги нашої авторки виконують багато призначень – вчать дітей поважати й прислухатися до старших, сприймати як належне важливість правди, відрізняти хороше від поганого, розвивають спостережливість і кмітливість. І найголовніше – вони заряджені життєвим оптимізмом, який притаманний самій письменниці. «– От, Добросійку, ти проспівав, що йшов лісом, сіяв добро і знайшов скарб. А покажи-но мені, будь ласка, той скарб. Так цікаво!.. – Мої скарби – це моя допомога іншим: деревам, кущам, квітам… – Але ж справжні скарби ті, які можна взяти до рук… – Так-то воно так. Але затям: є ще й інші скарби, і хоча невидимі, але без них життя неможливе, бо вони випромінюють любов і вдячність. І ці скарби найдорожчі…».

    Кольорові ілюстрації художниці Лесі Носихіної – це майстерна уніфікація творчої уяви, котра прискорює процес художнього сприйняття і виконує своє основне завдання – одержання візуальної інформації в лаконічних образах, якщо простіше – вони допомагають дітям розвивати фантазію й творчу уяву та знаково прикрашають обидва видання.

    У чому сенс казок? Для чого вони потрібні? Книги, про які вище йшла мова, дають усі можливі відповіді на ці риторичні запитання. Реальність для дітей створюється багатьма чинниками. Казка поєднує у собі навчальний, розважальний та психологічний аспекти. З рештою, вона певним чином допомагає взаємодіяти з дітьми, вести з ними діалог на рівних. Казка емоційно акумулює досвід поколінь і допомагає формувати шкалу життєвих цінностей, що, в свою чергу, сприяє розвиткові моральних, етичних, патріотичних складових майбутнього громадянина , стимулює зростання художнього смаку дитини. Тому вона є ефективним засобом виховання. Щоправда, ці сентенції залишаються порожнім звуком, якщо нема добрих книжок. А вони в українській літературі є! І серед них почесне місце займають книги для дітей нашої талановитої краянки Валентини Семеняк.

Тетяна Дігай

 
Джура
Facebook Group · 1 875 учасників
Приєднатися до групи
Ця група створена для того, щоб ви найпершими дізнавались новини видавництва "Джура". Тут можете ділитись цікавою та актуальною інформацією, спостере...
 
Прочитано 628 разів Останнє редагування Вівторок, 02 жовтня 2018 10:18

Контакти

Видавництво "Джура"

 вул. Поліська, 5

м. Тернопіль, Україна 46000

+380 (352) 258 880

+380 (352) 256 940

+380 (68) 933 92 50

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Facebook