Бережани, Бережани... (Книга перша)

Автор: Ігор Мельник
Рік видання: 2015 p.
Обкладинка: Тверда
Вік: 12+
Сторінок: 240
ISBN: 978-966-185-117-6


Ціна130,00 грн.
Ціна / кг:
  • Опис

"Бережани. Бережани...” — перша книга із серії "Бібліотечка "Бережанського ВІЧА". У виданні зібрані й доповнені матеріали історико-краєзнавчоЇ тематики, які публікувалися в газеті "Бережанське віче" впродовж 2010-2015 років.

Читати фрагмент:

СИНЯВСЬКІ З БЕРЕЖАН

Хроніки місцевої знаті

Отримання Бережанами статусу міста, набуття першої історич ної слави й архітектурної своєрідності пов’язані з родиною Синявських. Побутує думка, яка, зрештою, претендує на статус офіційної, що Синявські появилися в Бережанах у 1530 році, коли польський король Сигізмунд І подарував поселення магнатові Миколі Синявському, одночасно надавши йому статус міста і Магдебурзьке право. Чи так було насправді? Коли, звідки та що привело сюди Синявських? Хто і як визначав упродовж віків “обличчя роду” й міста? Про це і не тільки – у наших публікаціях.

Упродовж трьох століть представники знатного роду Синявських проживали на нинішніх західноукраїнських землях. Однак щодо родоначальника династії науковці не прийшли до єдиної думки: одні вважали ним німця Бертольда (1140 р.) з-над Рейну, інші – якогось поляка Спічимержа з Тарнова (1082 p.), треті припускали, що предок Синявських походив із Чехії – після поразки гуситів або династичної війни за престол, боячись переслідувань, разом з іншими рицарями вони покинули батьківщину і переселились у наші краї. Деякі дослідники вважають Синявських українськими феодалами, які після захоплення Галичини у 1349 р. польським королем Казимиром ІІІ швидко окатоличилися. В доказ цього припущення наводиться факт, що 5 березня 1540 р. Микола Синявський просив короля Сигізмунда І дати дозвіл на переклад спадкових документів за 1415 р. з української мови польською.

РАФАЇЛ – ПЕРИЙ ІЗ СИНЯВСЬКИХ У БЕРЕЖАНАХ

Польський дослідник Бережанщини М.Мацішевський вважав, що родоначальником Синявських був накельський каштелян Дмитро Грановський. Що його син Рафаїл, одружившись із дідичкою села Синяви Ярославського повіту Польщі, осів у цьому населеному пункті і, зробивши його родовою осадою, став іменуватися Синявським. За цією версією, у Рафаїла було троє синів – Гюнтер, Геронім і Микола. І слід Миколи веде до Бережан. Правда, цю гіпотезу спростував історик Фердинанд Статтнер у своїй книзі “Як Синявські стали власниками Бережан?” (Бережани, 1938; польською мовою). Ф.Статтнер також стверджує, що в родоводі Синявських насправді був Рафаїл і що саме він став першим власником Бережан. Але, мовляв, Рафаїл був синомне Д.Грановського, а Гюнтера Синявського, львівського земського судді. Гюнтер і його брат, власник села Синяви, вже з 1445 року відомі під прізвищем Синявські. Тобто, Рафаїл не став Синявським, одружившись із дідичкою з Синяви, як вважав М.Мацішевський, а був Синявським уже від народження! Правда, різні джерела по-різному подають дату народження Рафаїла. Найбільш “ходовою” є версія, що, мовляв, Рафаїл появився на світ 1485-го: вона фігурує у Вікіпедії, її вказують різноманітні “родоводи”, переписують краєзнавці й навіть науковці. І, що найцікавіше, тут же подають 1489-й як рік народження його сина Миколи – того самого Миколи Синявського, при якому Бережани отримали Магдебурзьке право, – не звертаючи уваги, що не міг Рафаїл стати батьком у чотири роки! Оскільки факт народження Миколи Синявського у 1489-му ніхто не ставить під сумнів, то, зрозуміло, Рафаїл мусив бути старшим. Так воно й було. А непорозуміння, очевидно, сталося тому, що нинішні біографи Синявських твердження, скажімо, й того ж Ф. Статтнера, що Рафаїл на арені публічного життя перебував у 1485–1518 рр. трактували як роки його народження і смерті. Тим паче, що другою датою є саме дата смерті Рафаїла…

Контакти

Видавництво "Джура"

 вул. Поліська, 5

м. Тернопіль, Україна 46000

+380 (352) 258 880

+380 (352) 256 940

+380 (68) 933 92 50

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Facebook